На «Франко фесті» – два рекорди України
Суспільство |
8-метрова піраміда з малюнків за творами Івана Франка28 липня, на другий день фестивалю «Франко фест», що відбувся у родинному селі Івана Франка Нагуєвичах (Львівська область), експерти оголосили про встановлення двох рекордів України, які занесено до Книги рекордів України. Рекордом України визнано художню інсталяцію – 8-метрову піраміду з малюнків за творами Івана Франка, намальованих на полотні відомими художниками спеціально для фесту. У її розмалюванні також брали участь усі охочі. Координував перфоманс знаний художник Лев Скоп. Він першим на фестивалі отримав диплом Книги рекордів України. Відтак відбулося колективне читання вірша Івана Франка «Ой ти дівчино, з горіха зерня», у якому взяли участь 30000 тисяч осіб, що було визнано рекордом України; його організаторів також нагороджено дипломами.
Упродовж трьох днів сучасні українські музиканти, письменники, поети, театрали і художники відкривали для гостей заходу щоразу іншого, модерного Івана Франка. Серед меценатів конкурсу був голова Благодійного фонду «Добре серце» Олег Канівець. Також благодійна організація профінансувала поїздку на фестиваль художніх колективів Стрийщини, які виступили на фольклорній сцені. Програма була цікавою та різноплановою. Стрийщина вітала славетну землю геніального сина України, титана думки і праці, поета, прозаїка, драматурга, перекладача, публіциста, фольклориста, етнографа, мовознавця Івана Яковича Франка виступами жіночого хору «Галичина» Народного дому с. Грабовець (керівник Катерина Грицак); Муніципального чоловічого хору «Каменяр» відділу культури і туризму Стрийської РДА (керівник Степан Целюх); зразкового театру української пісні «Джерельце» (керівник Ірина Король); скрипаля Ростислава Фединця; фольклорного колективу «Намисто» Стрийського районного Народного дому (керівник Тетяна Возняк); солістів з Народного дому с. Стрілків Ірини Притули, Ірини Купець, Лесі Щупак; аматорів сцени Народного дому с. Нежухів Тетяни Марущак, Марії Матвіїв, Мар’яни Жимонської, Олега Тимчишина; дуету у складі Алли Яворської та Іванни Осташ з села Любинці; «Мелодію» Миколи Скорика та «Agenita» Анатолія Хаймера на трубі та флюгельгорні виконав лауреат другої Премії Всеукраїнського конкурсу ім. Анатолія Онуфрієнка – Павло Глинський; неперевершеним був виступ народного гумориста, журналіста та сільського війта с. Подорожнє Ігоря Борщика; зачарували своїм голосом й вихованці Стрийського районного будинку учнівської творчості Анна-Марія Василенко, Святослав Стриганин, дует «Блискунчики»; Лідія Матвіїв НД с. Піщани; Христина Кастран та Олег Канівець прибув на фестиваль з донькоюЮліана Цимбаліста з с. Семегинів; Микола Колотило та Михайло Ладика з Народного дому с. Завадів; Вікторія Сивоус та Христина Курилишин з Лисятицької школи мистецтв; народний колектив «Стожари» смт. Дашава; Дарина Іванковська виконала народну пісню «Ой верше, мій верше» та «Молитву»; Ірина Теркала – «Сіла птаха» і «Три поради»; Руслан Клапко – «На добро»; Народний ансамбль «Родина» у складі Василя, Марії, Тараса і Миколи Чорних виконали п’ять пісень; Христина Пахарук виступила з піснею «Ой зозуле, зозуленько».
Як розповів організатор фестивалю Віктор Возняк, засновник «Твоє радіо» і телебачення «Алсет», ідея проведення заходу народилася у молодіжній організації «Інше місто». «У квітні під час фестивалю «Великі гаївки» в м. Дрогобич виникла ідея вшанувати пам’ять Франка, витягнути його з рутини офіційних, святкувань, урочистостей, показати, що він був креативною, сміливою людиною у свій час, яка вміла боротися, працювати. Унікальність фестивалю полягає в тому, що ми показали Франка зовсім в іншій інтерпретації, а також популяризували не тільки мову та літературу, все те, що робив Іван Франко, а й об’єднали навколо Каменяра молодих людей», – зазначив Віктор Возняк.
Організатори за пріоритет взяли багатогранність Франка тому вирішили – час відійти від класичних святкувань і створити відкритий музично-мистецький простір, на якому люди зможуть пізнати іншого Каменяра. Фестивальних рух, який упродовж останніх років вирує, зокрема, і на Західній Україні, робить українську культуру модною, українську музику привабливою, сучасною і відкритою для людей. Таким був й Іван Франко 100 років тому. Його вважали абсолютно модерним, сучасним письменником та поетом. Франко був ідолом для молодих людей, пропагував українське, творив українське і любив українців.
Особливо цікавою була «Ніч у музеї», під час якої гості смакували чорну каву, гаряче вино та слухали романтичну та релаксувальну музику молодих виконавців. Досвідчені українські літературознавці розповідали відвідувачам про Франка, вели зацікавлений діалог з учасниками заходу. Відтак розпочалася поетична частина «ночі», яка тривала до ранку.
«Три дні родинне село Івана Франка було епіцентром української культури та мистецтва, – каже один з організаторів фестивалю, директор видавництва «Коло» Микола Походжай. – Ми зробили усе для того, щоб юнаки і юнки, які прибули з різних регіонів України, мали змогу дешево та якісно відпочити, познайомитися з цікавими людьми, знайти нових друзів, поринути в атмосферу дитинства, закохану юність та досвідчену зрілість українського генія Івана Франка».
Чітко працювали служби, які забезпечували чистоту і порядок. Постійно у наметовому містечку стояла автомобільна цистерна з водою, напоготові були дві карети швидкої допомоги, щодня вивозили сміття. На високому рівні була організована охорона правопорядку. Особливо багато роботи було у працівників автоінспекції, адже щодня на фестиваль приїжджало приблизно тисяча автомобілів.
Джерело: ЗIК,
сайт БФ «Добре серце».